Vítejte na kouzelném místě plném kvalitní přírodní kosmetiky. Složení všech produktů jsme už zkontrolovaly za vás. Kristi a Liduš ❤️

Pomletí brouci nebo spařené motýlí kukly. I tyto nechutnosti najdete v přírodní kosmetice.

K napsání dnešního článku nás přivedlo pátrání po nové značce kvalitní přírodní dekorativky. Klidná, nestresová činnost. Na první pohled. :) Navzdory tomu, jak intenzivně se spousta lidí zajímá o blaho zvířat, nemá následně problém natřít si rty rtěnkou obsahující rozemleté broučky, pečovat o pleť krémem se spařenými motýlími larvami nebo si mýt vlasy šamponem s extraktem z rybích kůží.

Prostudovaly jsem složení několika desítek značek a téměř pokaždé jsme v něm objevily některou z těchto neetických složek. U běžné konvenční kosmetiky počítáme s tím, že kromě pořádného chemického koktejlu často ukrývá i tyto látky. Věděli jste ale, že tyto neetické látky můžete nalézt i v přírodní kosmetice?

 

NEJČASTĚJŠÍ NEETICKÉ SUROVINY

KARMÍN

karmin

Zdroj: Vahe Martirosyan, flickr.com

 

„Karmín (též karmazín nebo košenila) je přírodní červené barvivo vyráběné z vysušených těl hmyzu červce nopálového (Dactylopius coccus). Proto nemůže být označováno za vegetariánské, kosher nebo halal. Oplodněné samičky hmyzu (obsahují nejvíce barviva) se chovají na kaktusech přibližně tři měsíce. Pro výrobu 1 kg košenily je potřeba 70000 - 155 000 kusů hmyzu. Červci se sesbírají z rostlin, usmrtí v horké vodě, páře nebo žárem, což ovlivňuje různé zbarvení komerčního pigmentu. Poté se suší na slunci nebo v sušárnách na zhruba 30 % své původní hmotnosti. Po usušení se červci uvaří a barvivo se vysráží síranem hlinitoamonným.“

Takto vysvětluje výrobu této krvavé ohavnosti matička Wikipedie. A my k tomu nemáme co dodat. Karmín se běžně nachází i v přírodní dekorativní kosmetice. Výrobci (včetně těch s cerfikací) jej používají proto, že je pořád méně zdravotně závadný, než syntetická červená barviva. Ta obsahují často zbytky těžkých kovů. Příkladem takových pigmentů jsou látky Red 2 a Red 40.

Jako veganské a zdraví nezávadné alternativy karmínu se však dají použít také oxidy železa (Iron Oxides), betanin (barvivo z červené řepy) nebo barevné pigmenty z ovoce a bobulí.

Ve složení karmín najdete jako: Carmine, Carmine Red, kyselina karmínová, košenilový extrakt nebo CI 75470.

Nejčastějsí výskyt: Rtěnky, lesky na rty, multifunkční líčidla, tvářenky, laky na nehty. Zkrátka všude, kde je potřeba dodat různý odstín červené barvy.

 

ŠELAK

VEG-LacBug-NC-JO

Zdroj: support.peta.org

 

Na první pohled vypadá tato látka ideálně. Je bezpečná, fyziologicky odbouratelná a když jsme teď všichni v tom zero-waste módu, nutno dotat, že pochází z obnovitelného zdroje. Až na to, že tím obnovitelným zdrojem je další druh červce, tentokrát červec lakový (Kerria lacca).

Oplozené samičky tohoto broučka produkují sekret, který má za úkol chránit larvy před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Sekret vytváří na větvích, na kterých červci žijí, pevnou krustu, která se sbírá = surový šelak. Produkce šelaku je nejrozšířenější v oblasti Thajska, Barmy, Číny nebo Indie. Jen v Indii se získáváním šelaku zabývají asi 3 miliony lidí a ročně se vyprodukuje přibližně 18 000 tun této látky. Což je, když sis vezmete, že na výrobu 1 kg šelaku je potřeba až 300 000 červců, celkem masakr.

Ve veškeré kosmetice stojí šelak za krásným leskem a má zpevňující účinky.

Ve složení ho najdete jako: Shellac.

Nejčastější výskyt: Oční linky, řasenky, laky na nehty (velmi populární jsou Shellac manikúry v nehtových studiích), laky na vlasy.

 

HEDVÁBÍ

kokon-hedvabi

 

O hedvábí už jsme psaly samostatný článek. Takže jen pro připomenutí. Hedvábí vzniká z kukel Bource morušového, který se ve velkém chová na farmách nejčastěji v jihovýchodní Asii. Tady jsou kukly motýlů při vysoké teplotě uvařeny nebo se probodávají. V dekorativní i pečující kosmetice dodává vaší pleti hebký, sametový vzhled.

Živočišné hedvábí lze v produktech nahradit například rýžovým pudrem (Oryza Sativa Powder) nebo ovesnými proteiny.

Ve složení najdete hedvábí jako: Hydrolyzed silk, hydrolyzed silk protein, hydrolyzed silk powder, hydrolyzed silk solution, protein hydrolyzates, silk, silk hydrolysate, silk amino acids.

Nejčastější výskyt: Make-upy, pudry, produkty na pleť a vlasy

 

KOLAGEN

animal-ga6c27f3c1_1280

 

Kolagen je přirozenou součástí tkání lidského těla. Jedná se o bílkovinu, která se ve velkém zastoupení nachází například v chrupavkách, kostech, zubech, dásních, stěnách cév a v neposlední řadě i v kůži. Kolem 25. roku věku ale začíná docházet ke snižování hladiny kolagenu ve tkáních a dostihne nás to, čeho se spousta z nás tolik obává. Stárnutí pokožky.

Na řadu přichází první koketování s anti-aging produkty. Když se mrknete na jejich složení, zjistíte, že právě kolagen se nachází ve velké spoustě z nich. Vypíná pokožku, zpevňuje ji, zajistí jí pružnost – zkrátka hotový elixír krásy.

Na kolagenu by nebylo nic špatného, kdyby nepocházel z živočišných zdrojů. Dříve se tato látka získávala na jatkách z prasečích a kravských kůží. Pak ale přišla aféra s onemocněním dobytka BSE a ze strachu z přenosu onemocnění se přistoupilo k bezpečnějším alternativám zisku kolagenu.

Pokud si myslíte, že se kolagen začal získávat z něčeho humánnějšího a méně nechutného, než jsou kůže živočichů, zklameme vás. Jen se z dobytka přesedlalo na ryby. Zdrojem kolagenu jsou opět kůže, nejčastěji tolstolobiků nebo lososů.

Veganskou alternativou rostlinného původu je pak kolagen ze sójové bílkoviny, ajurvédské bylinky Amly nebo irského mechu.

Ve složení ho najdete jako: Collagen, Hydrolyzed Collagen, Collagen Amino Acids, Collagen Extract, Soluble Collagen.

Nejčastější výskyt: Anti-aging přípravky, oční krémy, přípravky proti striím a celulitidě, make-upy, řasenky, šampony a kondicionéry.

 

Všechny tyto látky živočišného původu nejsou v rozporu se složením přírodní kosmetiky a jsou povolené i nejrůznějšími přírodními certifikáty. Přesto nám to nedá a pořád nedovedeme pochopit jednu věc.

Když chceme používat přírodní kosmetiku, je to pravděpodobně nejen proto, že nám záleží na našem zdraví. Záleží nám také na životním prostředí, na ekologii, na naší planetě? Respektujeme ostatní živé tvory, byť se jedná o brouky nebo kukly motýlů? Proč bychom si měly malovat rty rozemletými brouky z opačné poloviny zeměkoule, když to jde i jinak?

 

 

- Kristi & Liduš