Vítejte na Borůvkovém kopečku - kouzelném místě plném kvalitní přírodní kosmetiky. Složení všech produktů jsme zkontrolovaly za vás. ❤️ Kristi a Liduš

Abel: 100% přírodní parfémy hravě konkurující nejslavnějším parfumérským domům

Abel Odor je značkou luxusních přírodních parfémů, která se stala symbolem změny v kosmetickém průmyslu. Dokázala to, na co si jiní netroufli - vyvinula exkluzivní přírodní parfémy z čistě přírodních ingrediencí, které hravě konkurují nejslavnějším parfumérským domům. Smícháním fantastických vonných esencí z celého světa vytvořila jedinečné kompozice, které si vás okamžitě podmaní.

Značka Abel Odor byla založena v Amsterodamu novozélanďankou Frances Shoemack, odvážnou vizionářkou, jejímž snem bylo přivést na trh parfémy bez jakýchkoli syntetických látek, které nejenže budou nádherně vonět a přinášet svým nositelům radost, ale hlavně nebudou škodit jejich zdraví a planetě a stanou se symbolem odpovědnosti a ohleduplnosti. První vůně byla uvedena na trh v roce 2013 a v současné době Abel nabízí osm různých vůní. A aby toho nebylo málo, Frances si na začátku svého parfémového dobrodružství dala vskutku ambiciózní úkol – vytvořit nejlepší přírodní parfém na světě. A podle nás se jí to povedlo na 100 %!

Navzdory rozšířenému názoru, že přírodní vůně musí být nutně založené na olejích, u Abel to takto není. Jde o klasické parfémy, které jsou ve flakonku, který rozprašujete. Nejde o žádnou hutnou olejovou směs. Abel používá potravinářský, organicky certifikovaný líh, který je vyrobený z obilovin. To proto, aby receptura nemusela být založena na vodě, protože olej by se rozložil ve vodě, což by vyžadovalo přidání silného (toxického) emulgátoru. 

Veškeré ingredience použité k výrobě parfémů jsou vybírány z udržitelných zdrojů tak, aby se co nejvíce snížila ekologická stopa výroby. Vůně jsou snadno biologicky rozložitelné, produkty i jejich složky jsou veganské a z přísně etických zdrojů. Frances je totiž přesvědčená, že pokud chcete vytvářet ty nejlepší parfémy, musíte k jejich výrobě použít suroviny špičkové kvality, u kterých záleží i na místě, kde byly pěstovány, nebo na způsobu sklízení. A jelikož Frances Shoemack původně vystudovala vinařství, ráda přirovnává výrobu parfému právě k vínu a říká: „Ze špatných hroznů neuděláte dobré víno. Proč by to mělo být u parfému jiné?“

Kromě kvality samotných ingrediencí je u Abel Odor zásadní i téma ekologie a etiky. Což se týká celé výroby – od ingrediencí, obalů, tisku, nebo třeba distribuce. Například papír pro obaly pochází z obnovitelných lesů s certifikací FSC, kde je vlastník lesa povinen zaměstnávat místní pracovníky, kteří pracují v bezpečných podmínkách a za spravedlivý plat. K tisku informací na obalech používá Abel pouze rostlinná barviva a sojový inkoust, protože tyto alternativy jsou méně toxické v celém dodavatelském řetězci. Od továren a lidí, kteří v nich pracují, až po recyklaci nebo kompostování použitých obalů, které jsou navíc biologicky odbouratelné. Parfémové uzávěry pochází z bakelitové termosetové pryskyřice, která se vyrábí ze zemního plynu a rostlinné celulózy získané ze dřeva pěstovaného v udržitelně obhospodařovaných lesích s certifikací FSC. A co se týče distribuce, tak v současnosti je 100% zasílaných novozélandských a více než 60% evropských objednávek uhlíkově neutrálních. 

Z čeho se vůně skládají? Z esenciálních olejů, extraktů, vonných molekul rostlinného původu a přírodních biotechnologických složek. Základ tvoří organický, certifikovaný potravinářský obilný líh. Žádný parfém Abel neobsahuje živočišné složky, nebo vedlejší produkty. Je to čistě veganská značka, která si zakládá na svém chování ke zvířatům. Proto jim neškodí ani výrobou parfémů, ani samotným výsledným produktem.

Běžný parfémový průmysl používá vonné molekuly syntetizované z petrochemie. Abel toto odmítá a namísto syntetiky používá vonné ingredience z obnovitelných rostlinných cukrů prostřednictvím mikrobiální fermentace a následného zpracování. Nabízí se otázka, proč tento způsob nepreferují i konvenční parfémářské domy. Odpovědí je samozřejmě cena. Přírodní udržitelná varianta je asi 15krát dražší, než jeho syntetický protějšek.

A jak je možné, že některé parfémy se pyšní tím, že jejich vůně je třeba z 85% přírodního původu? Jde o šikovný marketingový trik. Parfémová voda má typicky obsah vonných složek okolo 14-20%. Zbytek je alkohol. Čistě technicky tedy může být vůně z 85% přírodní - kvůli obsaženému alkoholu. A firma se pak může v reklamě tvářit jako přírodní značka. Že je to nefér? Je. Ale hezky se to vyjímá na propagačních materiálech.

 

Isaac Sinclair (Master Perfumer and Abel „Nose“)

Isaac Sinclair je parfémovým mistrem Abel Odor a jeho tzv. "nosem". Dokáže přecizně smíchat vzácné vonné ingredience, jež ve společném souznění vypráví příběh, který si můžete poslechnout zas a znovu, kdykoli vezmete do ruky flakonek a obklopíte se obláčkem parfému.

Frances Shoemack říká, že ona a Isaac spolu úzce spolupracují, ale zároveň mají velmi otevřený tvůrčí proces jen s minimálními omezeními, nebo pravidly. Na začátku vždy stojí nějaká klíčová ingredience, nebo pocit, který chtějí vůní obsáhnout. Spolupráce v tzv. koncepční fázi (tedy té, kdy se vše teprve tvoří), je mezi Isaacem a Frances naprosto klíčová. Je třeba si ujasnit, co má vlastně vzniknout. Následné zdokonalování vůně a technická fáze jejího vyvážení a harmonie trvá mnoho měsíců (a někdy i let!) a bývají už doménou Isaaca. Jak Frances říká, je to absolutní perfekcionista a dokáže ji neustále překvapovat novými nápady, kam vůni posunout a jakými akordy ji ještě umocnit.

Isaac pečlivě navrhuje každou vůni pro Abel. Věnuje maximální pozornost každé jednotlivé vonné nuanci a neztrácí přitom ze zřetele výslednou kompozici. Sám říká, že při práci s přírodními vůněmi je tvůrčí proces náročnější, protože přirozené vůně nejsou lineární. Jsou „živé“ a mají nesčetné množství jemnějších nuancí, které se neustále vyvíjejí a mění.

Když se jej v jednom rozhovoru ptali, jaký je jeho nejoblíbenější parfém, upřímně si povzdechl, že je to stejné, jako kdyby vzali dítě do cukrárny a nechali jej vybrat si jen jednu sladkost. To je přece tak kruté! Každý parfém má podle Isaaca vlastní osobnost. Některé byly pro něj láskou na první pohled. Jiné miluje kvůli jejich svéráznosti. Další zase pro jejich jemnost, nebo dokonce odtažitost. Pokud jde o parfémy, je Isaac prý rozhodně parfémový polygamista!

 

Zajímavosti

Abel má mezi zákazníky obrovské procento lidí, kteří postupně zanevřeli na parfémy jako takové a přestali je úplně nosit. Bylo to z různých důvodů - nevysvětlitelné migrény, astma, nebo kožní alergie. Když konvenční parfémy vyřadili ze svého života, ulevilo se jim. A když objevili Abel, byli velmi nadšení, že našli přírodní sofistikovanou vůni, která jim původní parfém nejenže nahradí, ale dalece jej předčí!

Abel Odor nevymýšlí nové parfémy jako na běžícím pásu a rozhodně se nesetkáte s tím, že by rok co rok světlo světa spatřilo deset nových vůní. Abel naopak věří ve filozofii tzv. "jeden za jeden". Čili pokaždé, když v kolekci jedna vůně přibyde, musí jiná z kola ven. Jednak se tím podle Abel neustále zvyšuje kvalita celé kolekce, druhak tím značka nezahlcuje svět dalšími přebytečnými produkty.

Isaac Sinclair je jediný uznávaný mistr parfémář z regionu Australasie a jeden z nejmladších mistrů svého řemesla působících v současnosti.

 

Produkty Abel